Ako vybrať úložný box?

Potrebujete niekam uložiť sezónne oblečenie, hračky, časopisy alebo sa budete sťahovať? Všetky tieto problémy vyriešia úložné boxy. Stačí len vybrať správnu veľkosť a zohľadniť niekoľko ďalších parametrov podľa vašich potrieb.

Potrebujete niekam uložiť sezónne oblečenie, hračky, časopisy alebo sa budete sťahovať? Všetky tieto problémy vyriešia úložné boxy. Stačí len vybrať správnu veľkosť a zohľadniť niekoľko ďalších parametrov podľa vašich potrieb.

Doba čítania 7 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Na čo sa zamerať pri výbere

Využitie a mobilita

Pre výber vhodného boxu je zásadné, čo a kde v ňom budete ukladať. Najčastejšie sú boxy využívané v domácnosti pre ukladanie oblečenia, hračiek, náradia či rôznych drobností. Svoje využitie nájdu aj v kuchyni pre uskladnenie potravín, v kúpeľni na kozmetiku alebo v kancelárii pre papiernické potreby a dokumenty. Obľúbené sú tiež boxy pod posteľ pre ukladanie posteľnej bielizne alebo sezónneho oblečenia. Od plánovaného využitia sa odvíjajú najmä rozmery krabice, jej nosnosť, možnosť zatvárania a prípadne stohovateľnosť.

Zvážte to, ako často budete s krabicou manipulovať. Ak bude mať svoje pevné miesto a otvárať ju budete párkrát do roka, mobilitou sa príliš trápiť nemusíte. V prípade častejšieho prevážania, prenášania alebo využívania je ale potrebné, aby sa dal box dobre uchopiť. Ideálne je, keď má box madlá a kolieska.

Dizajn a tvar

Úložný box nemusí byť v interiéri prekážkou, ale naopak ho môže aj dotvárať. Trh totiž ponúka nepreberné množstvo tvarov, povrchových úprav aj farieb. Boxy zoženiete ako v decentných odtieňoch, ako sú čierna, sivá a biela, tak aj v rôznych farbách, ktoré môžete napríklad aj nakombinovať. Hoci je najčastejším tvarom kváder či kocky, k dostaniu sú napríklad aj valcovité alebo oválne boxy, len je u nich potrebné počítať s o niečo obmedzenejším výberom.

Použitý materiál

Plastové úložné boxy

  • Najčastejšie používaný materiál, jednoduchý na údržbu

  • Veľmi ľahký a zároveň pevný

  • Veľkou výhodou plastu je jeho veľmi dlhá životnosť, nevadí mu vlhkosť ani zmeny teplôt

  • Široký výber veľkostí, farieb a dizajnov

  • Praktické sú priehľadné plastové boxy, u ktorých na prvý pohľad uvidíte ich obsah

  • Plastové boxy sú veľmi často stohovateľné, hodia sa preto do menších izieb, napríklad do detskej izby na uloženie hračiek

Látkové úložné boxy

  • Ich výhodou je skladnosť, ak ich nevyužívate, môžete ich zložiť a uložiť na neskôr

  • Látkové boxy možno jednoducho v prípade potreby vyprať alebo vyčistiť

  • Sú vhodné na ukladanie ľahkých vecí

  • Látkové krabice sa môžu ľahko zdeformovať

  • Materiál je menej odolný

Drevené úložné boxy

  • Veľmi odolný materiál

  • Ľahko sa zasúvajú do poličiek

  • Vhodné aj pre uskladnenie ťažších vecí

  • Hodia sa do moderne zariadených interiérov

  • Široký výber farieb a veľkostí

  • Vyberať môžete boxy z masívneho dreva alebo napríklad z menších prútených košíkov či uzatvárateľných krabičiek

Stretnúť sa môžete aj s kovovými boxmi, najčastejšie z hliníka, ktoré sú vhodnejšie pre ťažšie predmety. Najlacnejším variantom vhodným pre uskladnenie ľahších vecí sú kartónové boxy, nehodia sa však na ukladanie vo vlhkom prostredí. Stretnúť sa môžete aj s ratanovými boxmi. U nich ale platí, že často ide iba o imitáciu v podobe polyratanu, podobne tak sú k dostaniu aj polypropylénové boxy imitujúce kožu alebo bambus.

Okrem prútených úložných boxov sú v kurze aj prútené obaly na kvetináče

Parametre

Dôležité parametre

Vnútorné rozmery sú zásadné predovšetkým s ohľadom na to, čo chcete do boxu ukladať. Ak potrebujete uložiť mix menších predmetov, potom vám lepšie napovie objem. V prípade väčších vecí už je ale dobré si overiť, že im budú rozmery boxu odpovedať. Typicky je to dôležité napríklad u kancelárskych boxov na uloženie dokumentov.

Vonkajšie rozmery potom berte do úvahy najmä v prípade, ak budete krabicu skladovať v obmedzenom priestore, napríklad pod posteľou alebo v policovej skrini. Nezabudnite počítať s drobnou rezervou, aby bolo krabicu možné z priestoru pohodlne vytiahnuť.

Objem

Ďalšou možnosťou, ako overiť kapacitu boxu, je jeho objem udávaný v litroch. Tie najväčšie modely majú objem až sto litrov, naopak najmenšie môžu mať iba jeden liter, ak sú určené napríklad pre potraviny. Nie vždy je tento údaj ale k dispozícii. V takom prípade nezostane než sa riadiť práve rozmermi, prípadne si z nich objem dopočítať.

Nosnosť

Ak úložný box mienite viac zaťažovať, overte si, že je na to vhodný. U niektorých boxov je nosnosť v špecifikáciách uvedená, nie je to však pravidlom. V takom prípade nezostáva, než si výrobok pozrieť osobne a zistiť, aká je jeho celková pevnosť - zamerajte sa hlavne na zvolený materiál a jeho hrúbku. Kovové boxy mávajú nosnosť väčšiu a najpevnejšie kusy unesú až 100 kg.

Hmotnosť

Kým najľahšie boxy vážia len desiatky gramov, u najväčších sa ručička váhy môže zastaviť až na 20 kg - napríklad pevné záhradné boxy určené aj k sedeniu. O dôležitý parameter ide najmä vtedy, ak bude box umiestnený na predmete s obmedzenou nosnosťou, teda napríklad na polici. S ľahším boxom sa lepšie manipuluje, ťažšie boxy majú zase väčšinou aj úmerne vyššiu nosnosť.

Priehľadný úložný box je praktický - na prvý pohľad je vidieť, čo je v ňom uložené

Užitočné vlastnosti boxov

Veko

Možnosť celý box uzavrieť vekom zamedzí tomu, aby na predmety vo vnútri dopadal prach či iné nečistoty. Menšie uzatvárateľné boxy tiež výborne poslúžia k uchovaniu načatých alebo aromatických potravín v chladničke. Existuje niekoľko typov uzatvárania - základom je jednoduchý zacvakávací mechanizmus, kedy celé veko na krabici jednoducho priľahne. Nejde o príliš pevné riešenie a nezabráni prúdeniu vzduchu k obsahu krabice, avšak prachu sa dovnútra dostane minimálne a pokojne môžete na box ukladať ďalšie predmety. Ďalším variantom je veko zásuvné, ktoré už na svojom mieste väčšinou drží presvedčivejšie. V prípade, že chcete zamedziť prístupu vzduchu k predmetom vo vnútri, potom hľadajte boxy s nacvakávacími poistkami, vďaka ktorým bude uzavretie pevné a isté. Ďalšími možnosťami sú veká dvojdielne alebo výklopné, uchytené na pántoch.

Stohovateľné boxy

Ak plánujete kupovať väčšie množstvo boxov a chcete ich skladať na seba, potom sa poobzerajte po modeloch, ktoré sú stohovateľné. Ideálne je, keď je možné k sebe boxy upevniť a nehrozí tak, že pri väčšom počte boxov budú nestabilné. Niektoré modely dokonca umožnia aspoň čiastočný prístup k veciam, napríklad pomocou zalomeného veka alebo bočného otvoru, nie je preto nutné vždy pre prístup k spodnému boxu všetky nad ním dávať dole.

Držadlá na prenášanie

Ak budete s boxom častejšie hýbať alebo skrátka len pôjde o úložnú krabicu väčších rozmerov, potom vám všetku manipuláciu s ním môžu výrazne uľahčiť madlá. Tie navyše často bývajú výklopné, teda v zloženom stave nezaberú žiadne miesto naviac. Pozor len na ich konštrukciu - ak nebude príliš pevná, môžu sa madlá pri väčšom zaťažení boxu uvoľniť.

Kolieska

Vybrané boxy tiež disponujú kolieskami, prípadne umožňujú ich inštaláciu. Kolieska sa hodia najmä vtedy, ak budete box často vyťahovať spod nejakého nábytku alebo ak bude viac zaťažený. V prípade stohovateľných boxov potom môžete nainštalovať kolieska len na spodný box, čo vám uľahčí manipuláciu s celou zostavou.